Рим! В твоите руини страховити
историята ти прочетох пак;
отлитна ми духът с криле разкрити
на вековете в непрогледний мрак.
Видях те смел избраник на съдбата,
видях, опит от светлий си завет,
кат вихър как унесе те мечтата,
видях те тържествующ в целий свет.
Константин Величков, стихотворението "Рим"
Гробът на свети Константин-Кирил Философ в църквата Сан Клементе.
В някогашния манастир Санта Праседе са живяли св. св. Кирил и Методий. Последната порта в левия кораб на днешната църква е монашеската килия. В нея Константин-Кирил е прекарал последните мигове от живота си.
В непосредствена близост до Санта Праседе е Санта Мария Маджоре. През 868 г. в нея за първи път са били осветени славянските православни книги. А старославянският език е обявен за литургичен заедно с гръцкия и латинския. В първия параклис, вдясно след входа, са поставени паметни плочи от признателните държави. Посветени са на светите Солунските братя. Една от тях е българска.
На 6 май 1651 година в Рим излиза първата печатна книга (молитвеник) на новобългарски език "Абагар" на Филип Станиславов - български католически епископ. Запазени са 8 екземпляра, като в България е само един в Националната библиотека.
Бюстът на Капитан Петко Войвода на хълма Джаниколо.
В близост до паметника има паметна плоча, на която е написано: "В памет на българите-гарибалдийци, които със себеотрицание и героизъм се биха за свободата, единението и независимостта на Италия. От признателна Италия."
Паметникът на Иван Вазов на площад "Торвалдсен", открит 2010 година. Разположен е до Музея за модерно изкуство в края на вила Боргезе.
Ъгълът на улиците Boncompagni и Puglie. Мястото, където Пенчо Славейков е живял в Рим.
В църквата Сант Андреа деле Фрате са тленните останки на Петър Парчевич. Той е бил високопоставен католически архиепископ и оглавявал дипломатическите мисии срещу поробените балкански народи. Идеите на Парчевич представляват началото на българското национално Възраждане. Паметната плоча е по случай 300 години от неговата смърт.
Асен Пейков извайва скулптури на папа Павел VI, Джина Лолобриджида, Кенеди, София Лорен, Ава Гарднър. Личен и много близък приятел с маестро Федерико Фелини. Ателието му е било на артистичната виа Маргута 54.
По инициатива на римската община след смъртта му кръщават на негово име малък площад. Разположен срещу Колизея.
Барелефът на бившия собственик на най-старото и знаменито кафене в града "Греко". Творбата е на Асен Пейков. Има и още един портрет на българина в "Греко", но няма снимков материал.
В църквата Сан Лоренцо ин Пишибус, много близо до "Свети Петър", се помещава българското училище "Асен и Илия Пейкови"
В лявата църква: Santa Maria in Montesanto на Piazza del Popolo, всяка последна неделя от октомври до юли се провежда литургия. Посветена е на всички хора на изкуството, оставили вечна следа в културния слой на Вечния град. Асен Пейков е единственият българин, чието име се споменава.
Сан Бартоломео е църквата на остров Тибър. В нея има капела "Новите мъченици на комунизма". Специално място е отделено на убити български католически свещеници след Втората световна война.
Христо Явашев - Кристо в Музея за модерно изкуство.
На 30 август 1987 година Стефка Костадинова поставя недостижимия все още световен рекорд от 209 см. на Олимпийския стадион в Рим.
Северно от комплекса на via Madonna di Campiglio 6, през 1976 година, оперният колос Борис Христов дарява безвъзмездно вилата си в Рим на България. За обучение на млади български оперни певци. Днес е български културен институт.
Знаете вероятно. След драми, църквата "Викентий и Анастазий" до фонтана ди Треви вече не е "българска". Светият Престол ни предостави друга църква. И тя е Сан Паоло ала Регола, между Кампо деи Фиори и еврейското гето. Чудесно разположение.
А на хълма Авентин може да прочетем...
Кат гледам твоите палати вети,
о, вечний Рим, и твоя Ватиканвелик, създание на вековете,
и Колизея - рухнал истукан
на силата, де плачат ветровете,
и Тибъра, и твоя разкопанскелет, и славата, и праховете
на старий мир, на тоз изчезнал блян,
аз диря с поглед Цезаря и Брута,
или Корнелйя, римлянка прочута,
или Хорацйя - песник увенчан.
Напразно тез велики сенки гона:
весталките ми сиигат от балкона
и жрецът поздравлява ме пиян.
Иван Вазов, сонета "Рим"
Roma Caput Mundi 1 част
Roma Caput Mundi 2 част
Roma Caput Mundi 3 част
Няма коментари :
Публикуване на коментар